fbpx
Serwis, dzierżawa, wynajem i naprawa kserokopiarek - Warszawa, Ursynów, Mokotów, Ochota

Sterowniki do drukarek – PCL, PS

03-03-2021 AdminSerwis

Jesteś w momencie kupowania drukarki lub może zastanawiasz się jaki sterownik trzeba pobrać do drukarki ? W tym artykule wyjaśnimy Ci, jakie są rodzaje sterowników, a także przedstawimy wady i zalety omawianych sterowników. Większość drukarek, które są na rynku, muszą mieć zainstalowany odpowiedni sterownik na komputerze, żeby móc takie urządzenie wykorzystać w pełni. Tym sposobem sterownik można powiedzieć jest łącznikiem pomiędzy drukarką a komputerem. To dzięki sterownikom wysyłane są odpowiednie komunikaty, tak aby następnie można było wydrukować dowolny dokument. Podczas gdy będziemy wybierać sterownik do naszej drukarki, będziemy mogli spotkać się z dwoma skrótami PS i PCL. Czym tak naprawdę są te dwa skóry i co one dokładnie oznaczają ? Czy można mieć zainstalowane dwa na raz ? Jakie są wady i zalety poszczególnych sterowników PS i PCL ? Wszystko to wyjaśnimy w poniższym artykule.

PCL (ang. Printer Command Language) – język obsługi drukarek laserowych i drukarek atramentowych opracowanych przez firmę Hewlett-Packard. Opracowano go w 1980 roku. Co warto dodać jest do dziś wykorzystywany pomimo tylu lat na rynku, a to za sprawą ciągłych aktualizacji i ulepszeń samego sterownika PCL. Sterownik ten pozwala na generowanie części danych przez samą drukarkę. Do takich danych możemy zaliczyć między innymi czcionki czy grafiki. Dzięki temu nie musi tym zajmować się sam komputer co znacznie przyspiesza wydruk danego dokumentu. Co warto dodać wydruk może różnić się w przypadku poszczególnych urządzeń, ponieważ mogą one wykonywać zadania w różny sposób.

Zalety:
– Mniejsze wymagania dotyczące plików i pamięci niż w PS. Pliki PCL zajmują o wiele mniej miejsca niż pliki PS.
– Często występuje w drukarkach niższej klasy
– Sprawniejsze i szybsze drukowanie
– drukarka oparta na sterownikach PCL może współpracować ze wszystkimi platformami, które są oparte na OSX

Wady:
– słabsza jakość wydruków
– słabsza ostrość i jakość druku
– nie jest obsługiwany w większości środowisk Macintosh.


PostScript (PS)– uniwersalny język opisu strony opracowany przez firmę Adobe Systems, będący obecnie standardem w zastosowaniach poligraficznych. Powstał w 1985 roku. Czyli można powiedzieć, że 5 lat później niż sterownik PCL. Do dzisiaj PostScript jest podstawowym i najczęściej stosowanym językiem, który umożliwia odtwarzanie dokumentów graficznych. Jest to bardzo popularny sterownik wykorzystywany w komputerach Mac. Został on stworzony z myślą o wydrukach, które będą cechowały się wysoką jakością. Dzieje się tak za sprawą efektywnego przekształcania wartości RGB stosowanych przez komputer na wartości CMYK (Niebieski – Czerwony – Żółty – Czarny) używane przez urządzenie.

Zalety:
– Obsługiwany przez środowisko Apple
– Lepsza jakość wydruku grafiki niż w PCL
– Spójność wydruku na różnych drukarkach
– Wysoka, intensywna jakość wydruków i grafik

Wady:
– Wolniejsze przetwarzanie danych
– Większe wymagania dotyczące plików i pamięci niż w PCL. Pliki PostScript są znacznie większe od PCL.
– Często nie występuje w drukarkach niższej klasy

 

Wybór sterownika
Wybór sterownika pomiędzy PS a PCL jest już indywidualną decyzją klienta. Warto dodać, że można mieć zainstalowany tylko jeden z przedstawionych sterowników. Przed zakupem urządzenia drukującego warto pierw zobaczyć dokładną specyfikację urządzenia. W specyfikacji zawsze jest pokreślone, na jakim sterowniku drukarka będzie działała. Dzięki temu będziemy mogli znacznie szybciej podjąć decyzję zakupu.

 

 

photo. blog.inkjetwholesale.com.au