fbpx
Serwis, dzierżawa, wynajem i naprawa kserokopiarek - Warszawa, Ursynów, Mokotów, Ochota

Udostępnij swoją drukarkę innym po przez sieć

19-08-2021 AdminSerwis

W biurze lub w domu współużytkowanie drukarki to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów przy jednoczesnym udostępnieniu jej wszystkim użytkownikom. Tam, gdzie wcześniej udostępnianie urządzenia było skomplikowanym procesem, teraz można po prostu podłączyć drukarkę bezprzewodową wielu użytkownikom za pośrednictwem sieci bezprzewodowej.

Aby pokazać i tym samym pomóc Ci jak w prosty sposób można połączyć się z urządzeniem bezprzewodowym, opracowaliśmy przewodnik krok po kroku. Niezależnie od tego, czy chcesz udostępnić drukarkę w swoim zaciszu domowym w celu drukowania projektów szkolnych, zdjęć z wakacji i ogólnych dokumentów, czy też chcesz udostępnić ją grupie użytkowników w biurze, oto jak w pełni wykorzystać swoją bezprzewodową drukarkę .

Komputer i sieć

Jeśli masz już komputery skonfigurowane w sieci, wystarczy dodać wybraną drukarkę bezprzewodową jako drukarkę domyślną na każdym komputerze. Na komputerze przejdź do Panelu sterowania, wybierz Urządzenia i drukarki, a następnie wybierz Dodaj drukarkę. Zostaniesz poproszony o wybranie, czy jest to drukarka bezprzewodowa, sieciowa czy Bluetooth. Wypełnij instrukcje wyświetlane na ekranie, a będziesz na dobrej drodze. Mac jest równie prosty. Przejdź do Preferencji systemowych, Drukuj i skanuj, a następnie dodaj drukarkę do sieci.

 

Konfigurowanie drukarki sieciowej dla systemu Windows 10

Windows 10 jest standardem w większości biur, więc przejdziemy przez konfigurację w tym systemie operacyjnym. Najlepszym sposobem udostępnienia drukarki wielu komputerom z systemem Windows 10 jest skonfigurowanie udostępniania drukarki w sieci.

1. Otwórz Panel sterowania.

2. Wyszukaj „sieć”, korzystając z pola wyszukiwania znajdującego się w prawym górnym rogu okna. Wybierz „Centrum sieci i udostępniania” z wyników wyszukiwania.

3. W menu po lewej stronie wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania”

4. System Windows utworzy listę oddzielnych profili sieciowych dla każdej używanej sieci. Wybierz sieć, której chcesz udostępnić drukarkę, i kliknij strzałkę w dół, aby rozwinąć profil.

5. W sekcji „Udostępnianie plików i drukarek” wybierz „Włącz udostępnianie plików i drukarek”. Zapisz te zmiany. Możesz teraz zamknąć to okno.

6. Powracamy do początkowego menu paneli sterowania

7. Wybieramy “Sprzęt i dźwięk”

8. Następnie „Urządzenia i drukarki”

9. Wybierz drukarkę, którą chcesz udostępnić w swojej grupie. Uwaga: Aby udostępniać urządzenie, należy zainstalować drukarkę na komputerze.

8. Kliknij prawym przyciskiem myszy wybraną drukarkę i wybierz z menu „Właściwości drukarki”.

9. Wybierz zakładkę „Udostępnianie” i zaznacz „Udostępnij tę drukarkę”

10. Drukarka będzie teraz dostępna dla wszystkich komputerów w sieci.

 

Konfigurowanie drukarki sieciowej dla systemu macOS 11 Big Sur

Natomiast jeśli posiadasz laptop czy komputer z systemem Appla to ta instrukcja jest dla ciebie. Konfiguracja jest bajecznie prosta. Udostępnić drukarkę innym komputerom możesz tylko i wyłącznie jeśli będą znajdowały się w tej samej sieci lokalnej co Twój Mac.

  1. Wybierz na Macu polecenie menu Apple  > Preferencje systemowe, kliknij w Udostępnianie, a następnie zaznacz pole wyboru Udostępnianie drukarek.
  2. Zaznacz pod etykietą Drukarki tę drukarkę, którą chcesz udostępniać.Gdy udostępniasz drukarkę, mogą z niej korzystać wszyscy użytkownicy sieci lokalnej (Każdy). Jeśli chcesz ograniczyć dostęp tylko do określonych osób, wykonaj kroki 3 i 4.
  3. Kliknij w przycisk dodawania  na dole listy użytkowników, a następnie wykonaj dowolną z poniższych czynności:
    • Wybierz użytkownika z listy Użytkownicy i grupy, zawierającej wszystkich użytkowników Twojego Maca.
    • Wybierz użytkownika z listy Użytkownicy w sieci lub Grupy sieciowe, zawierających użytkowników dostępnych w sieci.
    • Wybierz osobę ze swoich kontaktów. Utwórz hasło dla tej osoby, a następnie kliknij w Utwórz konto.
  4. Gdy dodasz osoby do listy użytkowników, dostęp innych użytkowników w sieci (Każdy) do udostępnianej drukarki zostanie ustawiony na „brak dostępu”. Aby ponownie pozwolić na dostęp wszystkim użytkownikom, kliknij w menu podręczne Każdy i wybierz „może drukować”.

Powyższa instrukcja pochodzi z support.apple.com

 

Masz komputer z Windowsem i jednocześnie komputer Appla ?

Nie ma problemu, możesz udostępnić swoją drukarkę urządzeniom Mac i Windows. Po prostu postępuj zgodnie z powyższymi instrukcjami, aby dodać drukarkę do określonego urządzenia, a następnie korzystając z zaawansowanych instrukcji poniżej, udostępnij urządzenie dwóm systemom operacyjnym.

Windows 10
1. Otwórz Panel sterowania i wybierz Programy, a następnie Programy i funkcje

2. Kliknij ‘Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. Zostanie wygenerowana lista dostępnych programów

3. Wybierz „Protokół LPD”, aby włączyć tę funkcję. Twoja drukarka będzie musiała zostać udostępniona, wykonując powyższe kroki.

Mac
1. W menu Aplikacje wybierz Narzędzia, a następnie Narzędzie konfiguracji drukarki

2. Trzymając wciśnięty klawisz opcji, kliknij więcej drukarek.

3. Pojawi się menu. Z górnego menu wybierz „Zaawansowane”

4. Wybierz „Host LPD/LPR lub drukarka” z urządzenia

5. Wpisz: „Ipd://Nazwa-PC/NazwaUdziałuDrukarki”, gdzie zostanie wyświetlony monit o adres URL urządzenia, wpisując w razie potrzeby swoje dane. Na koniec wybierz DODAJ.